Knížky
2024
Opravdu čtu, jenom knížky už nezapisuju. Čtu hodně, úplně se v těch příbězích ztrácím, abych nemusela žít v realitě. Je to totiž, pro mě čím dál těžší.
Tuhle knížku sem, ale zapsat musím. Měla být to být, v těchto časech povinná četba. Dojem z ní je fakt hluboký, stejně jako smutek a beznaděj, která mě po přečtení pohltila. Bohužel mám dojem, že v současné době žijeme přímo tenhle příběh:
George Orwell : 1984 to se nedá popsat, prostě se musí přečíst
2022
Jak už jsem tady napsala, přečtené knížky sem už nezapisuju, ale někdy prostě musím. Tento týden se ke mě dostaly dvě knihy, shodou okolností obě od přítelkyně mého syna (nějak nevím, jak ji mám nazývat, protože syn je mrtvý...). Jednu z těch knížek jsem dostala (opožděné k svátku), ale přála jsem si ji a druhou si od ní vypůjčila.
13x proto - J. Asher - jak málo stačí k tomu, aby se člověk, v tomto případě středoškolačka, rozhodl ukončit svůj život, jak marné je "volání" o pomoc, které okolí nedokáže rozluštit, jak těžké je ztrácet víru v lidi okolo sebe, jak složité je smířit se s tím, že svět je jiný, než jsme věřili. Kladla jsem si spousty otázek, jestli něco takového mohlo být i důvodem "proč" u mého syna...
A ta druhá knížka, ta se mě dotkla až úplně do hloubky. Odjakživa mám ráda I. Obermannovou a její psaní, někdy si připadám, jako by to byla nějaká moje tajná sestra, psala bych přesně o stejných věcech, jako píše ona. Samozřejmě, kdybych uměla psát.
"Babička" - Obermannová často cituje B. Němcovou a sympatizuje s ní, tohle je její "Babička", napsaná po 200 letech od té první. Babička o babičkách v téhle době, v době, kdy žena musí být stále krásná, výkonná a "babičkuje" jaksi navíc, ale přesto se od ní čeká všechno, co od babiček dříve. Prostě úžasné ponoření do myšlení ženy 55+. Nejraději bych paní Obermannové poslala děkovný e-mail za její knížku, ale říkám si, že jí takových chodí spousta a že by ji to vlastně nijak zvlášť nepotěšilo, protože určitě ví, jak dobrá spisovatelka je.
Úplně jsem jí záviděla, no, závidět asi není to nejsprávnější slovo, jak popisuje svůj pobyt na chalupě v době Coronové. Pracuje na zahrádce, sbírá bylinky, topí v kamnech, přemýšlí o své mamince, o svých dcerách a vnoučatech a samozřejmě píše. Dívá se na tu dobu stejně tak, jako jsem se dívala já, jako na příjemné zvolnění životního tempa, na šanci pro přírodu. (Jenomže u nás v práci žádný lockdown nebyl, my tam museli..., u mě se žádné zvolnění nekonalo, ani u spousty lidí, co pracují rukama...).
Prostě úžasná knížka o ženách, kterým sice stárne tělo, ale duši mají stále mladou. A to se pak spolu pěkně "tříská"
2020
Samozřejmě, že stále čtu, ale nějak jsem, od smrti syna, pestala přečtené knihy evidovat a zapisovat. Možná bych se k tomu měla vrátit. Občas narazím na knížku, která mě úplně rozhodí:
Kateřina Dubská "DCERY" - to je fakt síla
Hanna Jameson -"JSME POSLEDNÍ"
Martina Kempffová- "ULOUPENÁ ŽENA"
2019
NEZAVÍREJ OČI - Clark Mary Higgins
ZÁVITY ULIT - Martina Málková
DCERY ŠTĚSTĚNY - Tara Hylardová
PRÓZY - Karel Kryl
ZÁHADA ZADNÍHO POKOJE - "Katarína Gillovová"
VŽDYCKY JE TO MANŽEL (pokud to není nejlepší kamarádka) - "Michele Campbell"
IRSKÁ KRÁSKA - "Ann Moorová"
V PASTI LŽÍ - "B.A.Paris"
V novém roce už jsem nějaké knihy přečetla, ale tahle, kterou jsem dostala k Vánocům od mladých mě opravdu hodně zaujala:
VESELÍ -"Radka Třeštíková" - přes název toho v knize moc veselého není, ale takový už je život...
2018
Vypadá to, že nečtu, ale není to pravda, jen nestíhám zapisovat...
Tmavé stěny Willardu / Wiseman, Ellen Marie
Čokoládový průšvih / Hülsmann, Petra,
Dům na prahu noci / Banner, Catherine,
Poslední výročí : Moriarty, Liane,
Irena Fuchsová - "Když se žena svléká" (malinko erotické, ale hlavně humorné povídky o ženách)
Jitka Svobodová - "Přemyslova krev" (boj mezi pohanstvím a křesťanstvím v Čechách a na Moravě, za vlády knížete Břetislava. Jedna z nejlepších knih, které jsem o prvních Přemyslovcích četla)
Robert Bryndza - "Temné hlubiny"
Magda Váňová - "Já hlupák"
Michaela Klevisová - "Ztracená v mlze"
Jo Nesbo - "Sněhulák"
2017
Nemám co ztratit Buckingham Royce,
Tajemství Anny z Lampersdorfu Horáková Naďa
Mateřská, ale určitě ne dovolená Halpern Julie
Malé zázraky Dubská Kateřina
Losos v kaluži Lukášková Markéta
Kocour z Montmartru Klevisová Michaela
"S andělem ne" Talpová Eva,
"Královská krev" Jones Sherry
"Ostré předměty" Flynn Gillian
"Případ sváteční sukně" Šoltész Pavel
"Božena česká " Whitton Hana
"Bosá dívka" Janouch Katerina
Blanka Hošková - "Láskobraní"
Jarmila Pospíšilová- "Pod hvězdou bláznů"
Hana Whitton - "Zimní královna"
Rachel Abbottová - "Zabij mě znovu"
Mark Center - "Ember - posel věků"
Iva Pekárková - "Pečená zebra"
Kate Mosse - "Labyrint"
Ian McEwan - "Betonová zahrada" (hodně složité téma, nemorální, naléhavé)
Melita Denková - "Prvorozený" (Královský údělbudoucího císaře Karla IV), taková pěkná pohádka...
Michaela Klevisová - "Štěstí je zadarmo" (z mého pohledu opravdu zdařilé povídky o zvířatech, především o kočkách)
Petr Jarchovský - "Zahradnictví" (literární předloha k filmu, který jsem neviděla, čtivé, nepostrádající humor)
Daniel Godfrey - "Nové Pompeje" (cestování v čase, záhady, tahle témata mě dokáží oslovit)
Věra Kadlecová - "Panenka" (hodně dobré téma, ale pokud mohu soudit, tak literární pojetí není zrovna nejšťastnější)
Irena Obermannová - "Dobré duše" ( tentokrát detektivka, moje oblíbená autorka ji umístila do malého městečka a historické sklárny. Z jejího popisu skla mě až mrazí, stejně tak jako z popisu krajiny...)
Dovolím si svou oblíbenkyni citovat: "A co je to dobro? Nejspíš se vážně nedá definovat, ale pokusím se aspoň odpovědět na otázku, jestli má význam ho konat. Má. Navzdory tomu, že každý dobrý čin je po zásluze potrestán, jak se praví v jednom skvělém vtipu. Ta anekdota vystihuje podstatu dobra. Člověk by neměl očekávat, že za své dobré činy bude odměněn. Dobro se koná tváří v tvář tomu, že dostaneme pěstí, že třeba umřeme.....takže bych to řekla takto: Dobro se nevyplácí. Přesto buďme dobří. Dřív by mi to připadalo nelogické, ale pochopila jsem, že život není a nemá být logický. Život má dávat smysl". (Děkuji za tuhle knížku, Paní Spisovatelko Obermannová)
Klára Janečková - "Osudová posedlost"
Hana Rebeka Šiander - "Hedvika"
Lenka Chalupová - "Vosí hnízda"
Soubor povídek různých autorek - "O čem ženy píší"
Martina Kempffová - "Manželka a matka králů"
Petra Soukupová - "Pod sněhem"
Elizabeth Astonová - "Dcery pana Darcyho"
Veronika Hájková - "Všechny ženy ve mě"
Radka Třeštíková - "Osm"
Františka Jirousová - "Vyhnanci"
Jan Bauer - "Krvavé léto" (historická detektivka zasazená do období po zavraždění posledního Přemyslovce)
Hana Whitton - "Kunhuta Přemyslovna" - (o nejstarší sestře Václava II, třeba to takhle nějak i bylo...)
Dora Heldt - "Při návalech aspoň není zima" - (tři kamarádky z VŠ se ocitají na prahu obávané padesátky a nějak si s tím nevědí rady...)
Iva Pekárková - "Multi kulti" - (pohled na život v Londýně)
Kathleen E. Woodiwiss - "Popel ve větru" - (věčné téma, válka Sever proti Jihu s nezbytnou romantickou zápletkou)
Alena Hrachovcová - "Víš, s mužskýma je kříž "- (odrostlé děti, syndrom prázdného hnízda a člověk, s kterým se žije už jen ze setrvačnosti...jak z toho ven...)
Alison Weirová - "Pád Anne Boleynové" - (rozbor příčin popravy královny Anny, na základě historických faktů a událostí doby)
Elizabeth Bard - "Oběd v Paříží" - (místy humorný příbeh Američanky a Francouze, který je doplněný recepty, dokonce i mě, která vaření "nemusí", některé lákají k vyzkoušení)
Charlotte Roche - "Holka pro všechno" - (když se manželka doma nudí...přiznám se, že tato kniha mě zrovna moc neoslovila)
Radka Třeštíková - "Bábovky" - (úplně obyčejné příběhy, které se mohou stát každému, překvapivě se nakonec ukáže, že všechny postavy něco spojuje. Hodně dobře se četlo)
Affinity Konar - "Mischling" - (Osvětim, Mengele, hrůzné pokusy na dvojčatech, téma zpracované jako román, jako příběh dvou dospívajících sester - dvojčat. Tady, ale kromě zkázy, klíčí i semínko naděje. Velice působivý příběh)
Petra Zhřívalová - "Šťastné a veselé" - (tak trochu novodobá červená knihovna, ač hrdinka pasivně nečeká, ale jedná. Občas je dobré si přeíst něco se šťastným koncem :-) )
Julia Heaberlin - "Černooké Zuzany" - (neobyčejně dobře zpracované téma sériových vražd, příběh je jeden obrovský psychologický rozbor)
Tom Egeland - "Strážci úmluvy" - (co spojuje egyptský znak ankh, staroseverské runy a křesťanský kříž...? Podobné knihy mě pokaždé "dostanou")
14 povídek českých spisovatelů - "Praha noir" - (velmi dobře napsané příběhy vyšetřování, které zavání záhadami a odehrává se na různých místech hlavního města
David Ebershoff - "Dánská dívka" (velmi těžké téma, které může u někteých lidí vyvolat nepříjemný dojem. Za sebe mohu napsat, že jsem četla jedním dechem)
Adriana Macháčová - "Zrada" (častý námět - muž mezi dvěma sestrami)
Jaroslava Černá - "Václav IV." (pohled na kontraverzního krále očima jeho 1.ženy - Jihany Bavorské)
Zuzana Koubková - "Znesvěcený hrob" (příběh z okolí Prahy, v době začátku panování Jana Lucemburského)
Dominik Landsman - "Deníček moderního fotra 2" (hodně dlouho jsem se tak nezasmála, připomnělo mi to příhody, které jsem zažívala se svým akčním synem, když byl v Čeňkově věku. Ovšem v té době jsem měla jediný program - přežít. Takže na zaznamenání příběhů pro budoucnost mi chyběla síla :-))
Melanie Gideon - "Manželka 22" (dokonale zobrazená dnešní doba, kdy lidi technika spíš od sebe odděluje, než aby je spojovala)
Naďa Horáková - "Pro jméno a čest"(dokonalé rodinné propletence v románu ze středověku)
Zdenka Pšeničková - Slavíkova - "Dávná sága" (o ženách vědmách a léčitelkách na přelomu pohanství a křesťanství)
Diana Gabaldon - "Vážka v jantaru" (pokračování románu "Cizinka", projít kamenným kruhem a ocitnout se v době Skotského povstání...)
Anna Bauerová - "Chyť vlka za uši" (román o prvním králi na území dnešních Čech - Marobodovi)
Anna Bauerová - "Válka vlků" (pokračování předchozí knihy, o vládě Maroboda v zemi Bójů. Chytlavé čtení, obzvlášť, když místo jednoho z jeho pradávných sídel vidím z okna...)
Vlastimil Vondruška - "Dobronínské morytáty" (Jiří Adam z Dobronína, za pomocí svých služebníků, řeší zapeklité vraždy a zmizení, tentokrát v okolí svého sídla) - kniha byla dárek k narozeninám :-)
Barbara Erskinová - "Spáčův hrad" - (tajemný Wales, legendy druidů a prolínání minulosti z přítomností, knihy mého srdce) - taky dárek k narozeninám :-)
Michel Faber - "Jablko" (povídky, které se týkají postav z románu Kvítek karmínový bílý)
Jonas Jonasson - "Analfabetka, která uměla počítat" (humorný román, ktery při zamyšlení až tak humorný není...)
Magda Váňová - "Babí léto" (povídky o svérázných lidech)
Anna Březinová - "Poslední láska Petra Voka" (mnohokrát zpracované téma)
Anna Bauerová - "Stradona" (příběh o pozvolném konci země Bójů)
Vladimír Mátl - "Po stopách Keltů v Čechách" (okamžitá "srdcovka", chtěla bych, přála bych si projít všechna ta místa a vnímat atmosféru dávných věků...)
Eva Urbaníková - "Za facku"
Douglas Batchelor - "Nejbohatší poustevník"
Tak jsem přečetla téměř všechny "vánoční dárky":
Robert Brynder - "Dívka v ledu"
Luca Di Fulvio - "Dítě, které v noci našlo slunce"
Patrik Hartl - "Okamžiky štěstí"
Barbara Nesvadbová - "Laskonky"
Byla jsem tu - Gayle Formanová (kamarádka se snaží vypátrat člověka, který pomocí internetu navigoval její nejlepší přítelkyni k sebevraždě)
Kvítek karmínový a bílý - Michel Fáber (obraz Anglie 19. století, přepch, bída, pokrytectví, začátky průmyslové výroby...)
Štěstí Aloise Peina - Magda Váňová
Přístav poslední naděje - Jan Vysoudil
Zlodějka Knih - Markus Zusak
Zpátky ve hře - Michal Viewegh
Když psi pláčou - Markus Zusak
Spi sladce - Rachel Abbotová
I v ráji může pršet - Jitka Kubešová
Kam se poděla Elizabeth - Emma Healeyová
Peří v průvanu - Jarmila Pospíšilová
Slepá důvěra - Kay Hooper
Ať myši nepláčou - Magda Váňová
Kamarádky na sex - Petra Poncarová (hodně dobře popsaný fénomen dnešní doby)
Manuál zralé ženy - Halina Pawlowská ( povinná četba pro zralé a přezrálé ženy :-D :-D :-D )
Má dáti dal - Věra Kudynová (luxusní povídky pro ženy, knihu mi doporučila teta D. :-) )
Přísaha - Jaroslava Černá (opět se prolíná minulost s přítomností)
Papežova dcera - Anna Březinová (kdo by neznal Lucreziu Borgiu...)
Třetí pečeť - Hana Whitton (volné pokračování knihy "Sedmý hřích se trestá smrtí"
Jeptiška pro markraběte - Naďa Horáková (Brno v době Lucemburků)
Staré pověsti Zbraslavské - František Pondělíček (úplně úžasně zpracovaná historie Zbraslavi, jsem nadšená)
Dámská jízda - povídky žen pro ženy
Volání kukačky - Robert Galbraith,
Podivná vražda na knížecím stolci - Jiří Bílek
Manželovo tajemství - Laine Morierty
Sedmilhářky - Laine Morierty
Sedmého sedmý - Jaroslava Černá
Za to mi zaplatíš - Petra Nagyová Džerengová (na Krétě jsem se seznámila s maminkou této spisovatelky)
Chci jen tvé dobro - Petra Nagyová Džerengová
Deník mého stínu - Claire Kendelová - (román popisuje panickou posedlost, která končí vraždou)
Fantom staré pevnosti - Zora Beráková -
(příběh o rodu Kinských)
Sedmý hřích se trestá smrtí - Hana Whitton - (příběh o Jindřichu II. a jeho lásce k Rosamund Cliffordové)
Tajemství panenky - Petra Hammesfahrová - (ponurý příběh o mateřství)
Zločin na Bezdězu - Vlastimil Vondruška - (lidé se nemění a pohnutky k jejich činům jsou po staletí stejné, takže zločiny byly, jsou a budou...tenhle pamatuju dobu Přemysla Otakara II.)
Grey - E.L. James- (kontraverzní příběh nyní z pohledu jeho mužského hrdiny)
Nejtemnější hodina - Barbara Erskinová - (bitva o Británii , osudy zúčastněných přetrvávají až do dnešní doby. Další skvělá knížka o věcech mezi nebem a zemí)
Barvy slečny Toyen - Vladislav Kučík - ( velmi dobře zpracovaný příběh naší známé malířky vl.jménem Marie Čermínové. Tuto knihu jsem měla s sebou na Krétě a musím přiznat, že jsem se od ní nemohla odtrhnout)
Čtvrtý jezdec apokalypsy - Hana Whitton - (detektivní příběh ze současnosti začíná v dávné minulosti, za časů Přemysla Otakara II.)
Biomanžel - Michal Viewegh - (lidé se mění, manželství začínají, trvají a končí)
Za bílého dne - Mary Higgins Clarková - (pomsta odmítnutého manžela se neštítí únosu vlastního dítěta, ani plánování vraždy)
První věci - Irena Obermannová- (jak ženy prožívají první menstruaci, první polibek, první milování, první porod, první zradu, první smrt nejbližší osoby...)
Přítulný Zajíček - Magda Váňová - (název klame, jedná se o příběhy z vyšetřování zločinů. Některé mají skutečně zajímavý podtext)
Skryté soukromí Karla IV. - Michaela Košťálová - (kniha byla vydána k 700.výročí narození krále a císaře Karla IV. ale nijak zvlášť mě nenadchla)
Ledové hlubiny - Kerstin Danielsson a Roman Voosen - (záhadné potopení trajektu Estonia)
Tereza - Magda Váňová - (pokud má žena motivaci, dokáže i ve středním věku najít nové místo, vylepšit vzhled a povznést se nad nevěru manžela, obzvlášť, když tou motivací je nová láska)
Láska - Irena Obermannová - (jako vždy...a hlavní hrdinka používá "můj" parfém "Zázrak "
Zbraslavské listy- Karel Pašek - (to, co se dá zjistit o historii tohoto kouzelného města, takže pobíhám a hledám "historické baráky". Kniha mě fakt "dostala")
Vypadni z mýho života - Marta Davouze - (láska nestačí, pokud dva lidé nemají víc, co by je spojovalo.... Nádherné ilustrace Aleny Beldové. Knihu jsem dostala jako dárek od syna)
Dívka, již jsi tu zanechal - Jojo Moyesová - (strhující příběh z 1.světové války, který zasahuje až do současnosti. Také tuto knihu jsem dostala jako dárek od syna a jeho přítelkyně)
Zlato(v)lásky - Blanka Hošková -(střední věk neznamená konec života a kariéry)
Macocha - Petra Hůlová - (...je matka, která píše a nemá denně teplou večeři špatná matka...téma, které mě dost oslovilo)
Na mě si nepřijdeš - J.D. Robb (vyšetřování vraždy atraktivního sukničkáře, spousta lidí má důvod...)
Nové povídky o ženách - (samozřejmě , opět vztahy...)
Jiříkovy starosti o minulost - Jan Faktor - (kniha mě nijak nenadchla, vadí mi popis doby mého mládí, který je veskrze negativní. Rozhodně tady byly i dobré věci)
Pestré vrstvy - Ivan Landsmann - (jak se žilo - žije horníkům na Ostravsku...také o tom, jaké to je objevit se v cizí zemi bez znalosti jazyka...pokud pominu nezodpovědnost, protože autor zanechal ženu a dvě děti v socialistickém Československu, je tahle kniha skoro neskutečná. Dostala jsem ji jako dárek a ještě se na některýchstránkách o ní určitě zmíním)
Soud padlých andělů - James Kimmel jr. - (z téhle knížky mám hluboký zážitek, řeší to, coje po životě, pokud tedy něco je, řeší Boha a spravedlnost versus odpuštění. Více než kde jinde je zde ukázáno, že každý člověk ve svém životě je občas na straně dobra a občas na straně zla. Bez zla bychom nepoznali dobro, vesmír je vyvážený...což mi připomněla knihu "Zasvěcení")
Viking - Edison Marschal - (nádherná severská sága)
Zahrada vzpomínek - Rachel Hore - (minulost se prolíná se současností, moje oblíbené téma, tady navíc obohacené o mladou nadějnou malířku)
Statečná srdce - Ariana Franklinová + Samantha Normanová - (román z 12.století, kde král Štěpán válčí s císařovnou Matyldou a připletouse do toho obyčejní lidé...)
Sny císařovny Sisi - Allison Pataki - (mnohokrát zpracované téma, ale přesto se knížka dobře četla)
Znamení - Raymond Khoury (věčná otázka: mělo by lidstvo věřit v různé bohy a nebo raději v sebe? Rozhodně stojí za přečtění)
Tajemství genesis - Tom Knox (neskutečně zajímavá, alehodně drsná kniha o tom, jak to kdysi v pradávnu mohlo být...)
Sestra a sestřička - Magda Váňová (problematické vztahy sester, mezi kterými je 11-ti letý věkový rozdíl)
Rozmary lásky - Jaroslava Černá (tak trochu pohádkový příběh života Kateřiny z Ludanic - posldní Rožumberské paní)
Modré okenice - Magdaléna Stárková (povídky o ženách, které jsou trochu jiné než ostatní)
Až ji uvidíš - Joy Fieldingová (neskutečně dlouho trvá zoufalé matce, než si dokáže přiznat, že její dcera je skutečně mrtvá)
Dvojčata - Saskia Sarginsonová - (dvě na první pohled úplně stejné dívky, ale každá z nich si pro zapomenutí na matčinu sebevraždu vybere jinou cestu....)
Kouzlo vánoc - Cathy Kelly - (pozitivně laděné povídky, ve kterých se vždy najde nějaké zajímavé řešení. Tuh
le knížku jsem dostala pod stromeček)
Vězněná - Pavel Renčín- ( horror inspirovaný skutečnou událost, která se kdysi odehrála na Šumavě. Také tuhle knížku jsem dostala pod stromeček)
Jako zabít ptáčka - Herper Lee - ( jak moc je důležité věřit ve spravedlnost, ve své blízké a někdy i v to, že lidé, od kterých bychom to nikdy neočekávali, nás mohou překvapit)
V jedné osobě - John Irving - ( lze vůbec pochopit lidi, kteří se narodí ve špatném těle? Tahle knížka se snaží mnohé objasnit)
Marťan - Andy Weir - (být ponechán na Marsu je zatím sci-fi, ale to, že se stovky lidí spojí a někteří riskují životy, aby pomohli, to, pevně věřím sci-fi není. Ani v téhle bláznivé době, doufám, ne.)
Pavouk v síti - Magda Váňová - (lidská duše je nevyzpytatalná, lidé mají mnoho tváří a naše skutky se mohou často jevit úplně jinak, než jak jsme je zamýšleli)
O čem ženy mlčí - různí autoři - (soubor povídek o věcech,které si necháváme raději pro sebe a snažíme se s nimi žít)
Perchta z Rožumberka - Jaroslava Černá - (o prokletí bílé paní)
Eliška Přemyslovna - Jaroslava Černá - (jaká skutečně byla...to se asi nikdy nedovíme...každopádně "je" tady, na Zbraslavi)
Ohnivá královna - Jaroslava Černá - (mladičká žena krála Zikmunda, Barbora Celská)
2 0 1 5
Pod kůží - Petra Lázničková - (co dokáže žena z lásky, jak může ženu poznamenat trauma z dětství...kdyby nebylo toho "červenoknihového" konce, tak moc dobrá kniha)
Past - Magda Váňová - (neskutečný příběh milenky a manželky, které žijí ve stejném domě, celý jejich život je jedna velká tragédie...)
Meč pro královnu - Otomar Dvořák - (o druhé ženě Václava IV. Žofii Bavorské)
Krev na kapradí - Vlastimil Vondruška - (středověké soudničky)
Perlová koruna - Jaroslava Černá - (o první ženě Jiřího z Poděbrad)
Ženské pohyby - Irena Obermannová - (nevím, tuhle knihu jsem tak docela nepochopila a je první, ke které bych se, od stejné autorky, už nevrátila)
Anna Falcká - Hana Whitton - (pohádkový příběh o druhé ženě Karla IV.)
Andělská mrcha - Petra Poncarová - (co vše žena dokáže, aby byla dobře zaopatřená...)
Dívky z Montmartru - Cathy Marie Buchanan - (pravdivé i fiktivní osudy modelky malíře Edgara Degase a jejich sester.)
Jitka Lucemburská - Melita Denková - (smutná pohádka o druhorozené dceři Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského)
Hatšepsut - Vládkyně Egypta - Patricia L.O´ Neill - (závěr trilogie o slavné panovnici)
Smrt ve stříbrné zbroji - Otomar Dvořák - (jaký ...možná byl král Ludvík Jagellonský, kterému osud nedopřál dlouhou vládu, dožít se dospělosti a ani potomky)
Zavři očka svý - Suzanne Redfearnová - (skvělý otec, pozorný manžel, chápající zeť...a pod maskou se skrývá šílenec, který hraje krutou hru...)
Tatínkova holčička - Mary Higgins - (celý život touží potrestat vraha své sestry)
Andělé v mých vlasech - Lorna Byrneová - (...zní to jako pohádka, ale co když opravdu existují...)
Sestra - Rosamund Luptonová - (sestra je sestra, i když s ní nežijeme v jednom světdíle, i když je nás pravý opak,
právě protiklady pomohou hrdince pochopit samu sebe, když pátrá po vrahovi své milované sestry. Strhující román)
Sádlonoška - Alena Čálková - (humorná knížka o tom, že i tlusté holky se chtějí vdávat :-) )
Zapuzená královna - Anna Březinová - (román o tom, co asi prožívala první manželka Přemysla Otakara I., román o Adlétě Míšenské)
Doplavat domů - Deborah Levy - (citlivě napsaná knížka o jednom létě, kdy člověk už opravdu nedokáže žít s tíží minulosti)
Nepřestávej tančit - Helena Tyburcová - (o ženách ve věku, kdy se musejí postarat o své nemohoucí rodiče, o přicházející vnoučata a srovnat s tím, že se pro okolí stávají neviditelné)
Pád cístařova zetě - Jan Bauer - (co všechno se mohlo dít na dvoře "Otce vlasti)
Msta písecké panny - Vlastimil Vondruška - (o nevlastních dcerách Přemysla Otakara II. a co všechno se odehrálo? v královském městě Písku)
Zapomeň na minulost - Magda Váňová - (tři manželky a jeden muž...)
Smrt Konráda Brněnského - Aleš Novotný (co se třeba i stalo v temném středověku...)
To prší moře - Radka Třeštíková - (ani dvacetiletým se nevyhýbají tragédie, důležité je mít okolo sebe ty správné lidi, třeba i praštěnou babičku, která rovněž prožila tragédii a považuje kočky za lék na všechny bolesti)
Stíny nad Atlantidou - J.Suzanne Frank - (možná je v každé legendě maličko zrnko pravdy...)
Důchodkyně nestřílejte - Marcela Mlynářová - (i po padesátce se dá žít a dá se žít zajímavě)
NENÍ PODSTATNÝ VĚK, ALE PŘÍSTUP K ŽIVOTU
S tváří beránka - Magda Váňová (co všechno dokáže způsobit kamarádka, která se ocitne na vedlejší koleji...)
Hofmistr královny Johany - Eva Rolečková (zajímavý pohled na dobu Jiřího z Poděbrad a jeho manželky Johanky)
Dobrou chuť - Natálie young (návod na to, jak zabít a sníst nepohodlného manžela, morbidní, ale některé pasáže nutí k zamyšlení.K zamyšlení PROČ, PROČ, PROČ se věci vyvíjely až k šílenému konci)
Šťáva z mrkve - Kateřina Procházková (dobrá knížka a dobré postřehy ze života)
My single holky - Jane Costello - (klasický "slaďák", jak s pomocí přítelkyň získat zpět muže, který je odhodlabý k rozchodu. ... a pak zjistit, že už ho vlastně nechceme...)
Když ptáčka lapají - Magda Váňová
Břetislav a Jitka - Jaroslava Černá
Umění odcházet - Anna Stothardová
Potrhaná křídla - Ruta Sepetysová
Pravidla žalu - Lolly Winstonová
Já, kníže Soběslav - Eva Rolečková
Blonďatá stíhačka - Simona Monyová
Vznášedlo - Irena Obermannová (povídky, neskutečné povídky, třeba "Viktorka bláznivá, sestra má divooká", to je fakt síla)
Malináda - Monika Petráková ( takové ty hodně vnímavé to někdy prožijí..."Jaké to je, když mladá žena obětuje všechno pro někoho, kdo se s ní nedokáže ani rozejít jinak, než po telefonu")
Odlišnost mezi zoufalstvím
a strachem je jak ta
ve chvíli, kdy loď zaniká
a kdy už zanikla.
Mysl je tichá, klidná,
jako oko ve tváři
sochy už dávno smířené
s tím, že nic nespatří
E. Dickinsová (A básníkem být nechci)
Lucemburská krev - Eva Rolečková - (o synech Jana Jindřicha Lucemburského, tak trochu pohádka a tak trcohu krásný příběh)
Tichá žena - A.S.A. Harrisonová - (o tom, když v dlouholetém partnerství chybí komunikce, o tom, když se o věcech nemluví...pak může dojít i k vraždě)
Až na dno - Joy Fieldingová - (i strach může člověka změnit k lepšímu a "nakopnout ho k tomu, čeho se nikdy neodvážil)
Naprostý cizinec - Kay Schubachová - (jak se z úspěšné a sebevědomé ženy stane úplná troska bez vůle, stačí se jen bláznivě zamilovat do někoho, o kom nic nevíte...)
Řád žen - Daniel Cordonnier - (možná by si některé ženy přály, aby právě tohle nebyla sci-fi...a třeba ani není...?)
Stříbrná zátoka - Jojo Moyesová - (Austrálie, útěk, smutek, láska a ochrana přírody a velryb)
Panenka - Mo Hayder - (napínavé, hrůzné, strhující a velmi překvapivé, kniha se odehrává v léčebně pro duševně nemocné)
Královské intriky - Emma Riedová - (historická kniha o lásce, od mldičké autorky)
Řekni, kde ji najdu - Joy Fieldingová - (lidé jsou někdy úplně jiní, než jací se na první pohled zdají...)
Past na duši - Jitka Prokšová - (setkání duší, boření mostů...tohle se dá prožít jen jednou. Nebo víckrát? Prožila jsem to a nebo si aspoň myslím, že ano...)
Šaty z duhy - Jarmila Pospíšilová (rozpad manželství, problémy s dospělými dětmi a k tomu velmi vážná nemoc...Je možné ve středním věku něco změnit a začít někde jinde a jinak?) /skoro si začínám myslet, že jsem si tu knížku nepůjčila náhodou.../
Hra s nevěrou - James Siegel (ze zdánlivě nevinné aférky se vyvine doslova traumatizující příběh)
Příběh dvou staletí - Rachel Harrisová (dvě "sestřenice", jedna ze 16. a druhá z 21.století se vzájemně navštíví...)
Sedm svateb a jeden rozvod - povídky (název sám postačí)
Máslo na hlavě - Jana Bryndová (o tom, když je žena trošku jiná, o věčném hledání toho pravého a také o věčné usilování o dokonalou postavu a vzhled)
Zapomenutý král - Ludmila Vaňková (Václav I a jeho doba)
Šaty pro faraona - Irena Závacká (o ženě, která se dala na podnikání už ve starém Egyptě)
Čas havranů - Věra Fojtová (Pobělohorské události na Vlalašsku) " Clověk může žít všude. Ale možná jen proto, že má každý na světě jedno místo, které nosí s sebou. Střed světa, malou dětskou slzu, naději...Kdykoliv usednu na práh už opuštěné chalupy a pohlédnu dolů do údolí, sevřou mě zádumčivé kopce naproti, laskavě a pevně. Tak jako ruce, které už tu nejsou".
Chybějící díl - Marjorie Celona (opuštěná dívka pátrá po své matce, která ji odložila)
Na pokraji temnoty - Barbara Erskinová
Cesta z Arkád - Ivana Peroutková
Brněnské židovky - Naďa Horáková
Růžová dáma - Lenka Procházková
Zimní příběh - Mark Helprin - zvláště vykreslené město, popsané jako živý organismus, zvláštní fantastický příběh " "Pamatuj dcero, že jediným smyslem našeho pobytu na Zemi je rozbít okovy času..."
Ženy na pranýři - Naďa Horáková - co se dělo v Brně za vlády markraběte Jana Jindřicha Lucemburského...
Rozlet Gemmy Hardyové - Margot Liveseyová - moderní příběh Jany Eyrové podaný tak, že může zaujmout i mladší čtenáře
Záhadná jízda králů - Jiří Jilík - dohady a fakta o vlčnovské královské jízdě
Bridget Jonesová: Láskou šílená - Helen Fieldingová - úsměvné čtení o tom, že člověk (ženská), touží po lásce i po padesátce :-)
Mrazivý chlad - Sandra Brown - napínavý detektivní román, ve kterém nechybí láska, zákulisí malého horského městečka a je obohacený krutou sněhovou bouří
Normální zázraky - Irena Obermannová - povídky mé velmi oblíbené spisovatelky, povídky, ve kterých jsem nacházela sama sebe. (Obzvlášť ta poslední...dočetla jsem ji...a druhý den ráno zazvonil telefon...)
Vzdálené hlasy - Barbara Erskinová - povídky, z různých prostředí
Příliš osobní známost- Eva Urbaníková - o lásce a překážkách, více se psát snad ani nemusí
Dívka, která se dotkla nebe - Luca Dí Fulvío - v této knize ožívá středověký Řím a Benátky, ožívají zde především chudinské čtvrti a ukazuje, že rozdíly mezi lidmi různých náboženských vyznání vládnou světem od nepaměti
---2014 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Řeka osudu - Barbara Erskinová - další z neskutečných příběhů, kde se současnost prolíná s dávnou pohanskou i křesťanskou minulostí...
Všechno nebo nic - Eva Urbaníková - láska, o které sní každý z nás, láska, která se na nic neprá, jenom prostě je, láska, která nemá konec a už vůbec né šťastný...
Tajemství morové jeskyně - Michael Byrnes - snaha o novodobou Apokalypsu, pradávná historie se prolíná s boji proti teroristům
Požár v klášteře - Marie Cristenová- historický román o řádu "Bekyní", velmi zajímavý pohled na ženská společenství, která úspěšně fungovala už ve středověku, dokonce tak úspěšně, že se panovníci i papeži zasadili o jejich zrušení
Hrad vzpomínek - Ilona Ondráčková - o tom, že člověk musí sestoupit ve vzpomínkách až do dětství, až do temných míst, kam se mu nechce, aby našel sám sebe...
Jezdci- Jilly Cooperová -nenáročná četba o anglické smetánce a skandálech, vše se točí okolo parkurového skákání
Rivalové - Jilly Cooperová - opět nenáročná četba o anglické smetánce, tentokrát se všemi prostředky soutěží o dosažení TV licence
Kdo tě hlídá - Mary Higgins Clarková - o zločinu a zázracích...
Zúčtování - Jilly Cooperová - co všechno se může stát při zfilmování opery
Ten sen - Martina Formanová - o tom, že k emigrace bývaly různé důvody...
Nechci rajskou, chci lásku! - Jana Bryndová - povídky o tak trochu divných láskách
Úplná prázdnota - Iveta Vochalová - jak snadno může mladý člověk propadnout drogám, opravdu vyjímečně dobře napsaný příběh, až z toho mrazí v zádech... a stačí tak málo...
Biomanželka - Michal Viewegh - všechno, co se zvrtne do extrému, byť by myšlenka byla jakkoli dobrá, se ve finále ukáže jako problém
Mezi tiárou a orlicí - Vlastimil Vondruška - poutavý historický román o prvním českém králi
Dřív než ti řeknu sbohem - Mary Higgins Clarková- opět dobře napsaná knížka s detektivní zápletkou. Člověk někdy opravdu neví, s kým spojil svůj život...
Alchymista - Paulo Coelho - další srdeční záležitost,příběh plný moudrosti, který se čte jako pohádka. Další z knih, u kterých si opět říkám "vím"...
Pamatuj na mě - Mary Higgins Clarková - kniha v sobě nese tajemno, kriminální zápletku a kousek romantiky, velmi dobře se čte
Anežka Česká - Hana Whitton - přesto, že se jedná o historickou osobnost, čte se knížka jako pohádka, bohužel nebo bohudík postrádá ten pohádkový konec "žili spolu šťastně až do smrti"
Zachráníš mě ráno - Joe Fieldingová - nekončící tlak společnosti na to, jak musí žena v dnešním světě vypadat udělá z dospívající dívky krutého vraha. Svou neoblíbenost v kolektivu a neustávající šikanu si kompentuje promyšlenými vraždami dívek, které splňují ideál krásy a patří k těm nej...Nabízí se otázka,kdo tady selhal?
Údolí havranů - Barbora Erskinová - další kniha, která vede ze současnosti do hluboké minulosti, další kniha s postavami patřící do světa dávných Keltů. Tyto knihy čtu se zatajeným dechem
Alef - Paulo Coelho - těžko popsat, člověk čte a ví, že "ví". Četla jsem věci, o kterých vím...jinak to vyjádřit nedokážu...Velice silný prožitek
Zlodějka příběhů - Michaela Klevisová - tři nejlepší kamarádky a dvě vraždy. Stopy se táhnou daleko do minulosti. Všechno, co někdy v životě uděláme nás nakonec dožene...
Hodina po půlnoci - Hana Marie Kërnerová - historický román z dob Napoleona s kriminální zápletkou a velkým tajemstvím
Dítě moru - Peter Ransley - občanská válka v Anglii a opět tajemství staré šlechtické rodiny
Žila jsem již před staletími - Barbara Erskinová - mladá novinářka se v hypnóze změní ve středověkou Welskou šlechtičnu a prožije celý její barvitý a složitý život. (Z těchto knížek mě vždycky mrazí...)
Marta v roce vetřelce - Petra Soukupová- knih psaná formou deníku, jazykem dnešních mladých..., o tom, jak se začínající vysokoškolačce po nesprávné volbě školy, nechtěném otěhotnění a spontánním potratu zhroutí svět. O tom, jak strašně snadno se člověk ocitne ve stavu, kdy se mu nechce nic, vůbec nic, jenom ležet, číst a pít ...
Vášeň - Iva Hercíková - příběh o tom, co všechno se dá udělat pro lásku. Pokud tedy vůbec existuje láska. Hodně zvláštně vyprávěný příběh : " Na celé té instituci manželství je něco divného, protože nás nutí k neustálým polopravdám, lžeme kvůli každé hlouposti, penězům, času, výchově dětí. Musí v tom být něco vadného. Pompézní úvod, here comes the bride, a strašné konce, kdy každý sám vytřeštěně civí do prázdné stěny".
Ztracené memoáry Jane Austenové - Syrie Jamesová - čtivá fabulace životního příběhu spisovatelky, která vycházíz faktů, jenž jsou všeobecně známá
Opiju Tě rohlíkem - Simona Monyová - příběh pro osamělé ženy, příběh o tom, že úplně všechno je možné...i když, přece jen, je to příběh
Ve stínu černých ptáků - Cat Wintersová - zvláštní pohled na I.světovou válku, když se do ní zapojily USA, příběh obsahuje prvky detektivky a sci-fi, přesto vypovídá hlavně o tom, že válka je úplně zbytečná...
Mikuláš, vévoda opavský - Jaroslava Černá - románový příběh o levobočku Přemysla Otakara II
Žítkovské čarování - (pravdivý příběh žítkovských bohyní) - Jiří Jilík - v kouzelné krajině Bílých Karpat se děly věci, které nelze rozumem vysvětlit : "Vítaj, svítaj, moje milé premilé svítaníčko, a ranná rosičko, ty něpadaj, a jasné sunéčko, ty něvychádzaj a neosvjacuj hory, doly a krížné cesty, choré ludzi, samodruhé ženy a iné zemské úrody. Ale ty padaj a sadaj na teho krsceného, ale němenovaného odsúdzenca mojeho, kerý je mi od Pána Boha súdzený, aby byl pred moje oči postavený...aby mu něbola hodzina hodzinú, rodzina rodzinú, sestra sestrú, brat bratom, matka matkú, tatko tatkom, aby mu něbolo ništ milé a len ta jeho odsúdzenica s božskú pomocú, ta aby bola pred jeho oči postavená"
Dva prstýnky - Millie Werberová, Eve Kellerová - skutečný příběh ženy, která se podařilo díky lidskosti jiných přežít Osvětim.
Stanice odložených lásek - Hana Marie Körnerová - příběh dvou kamarádek, který se datuje do konce sedmdesátých let. Spousta věcí, které si ještě mnoho z nás pamatuje. Trápení s rodiči, svobodná matka na vesnici, nemoderní oblečení, studentské lásky...Kdo něco z toho nezažil...
Dubnová čarodějka - Majgull Axelssonová - neuvěřitelně silný příběh tělesně postižené ženy, strhující popis ústavů pro "odložené", který se prolíná s příběhy tří žen, jenž všechny opustily jejich matky. Kniha má v sobě i prvky, které se jeví jako nereálné. Na druhou stranu, je realita jen to, na co si můžeme sáhnout? Příběh ve mě zanechal skutečně silný dojem
Oheň je tvým osudem - Barbara Erskinová - historický román ze 13.století, který se odehrává v Anglii, Skotsku a Walesu. Kniha o welšské princezně, která má neobyčejný dar, dar získaný od dávných keltských bohů...
Dcera padajícího listí - Tereza Nagy Štolbová - šrámy, které se nikdy nezahojí, když dítě opustí matka, člověk, který by měl bezpodmínečně milovat...
Dvojí život - Jeannette Angellova - ve dne profesorka, v noci dívka na zavolání. Nečekejte příliš pikantností, spíš psychologický rozbor PROČ jsou věci jaké jsou...
Krvavé evangelium - James Rollins a Rebecca Cantrellová - zvláštní kniha plná historie, legend a zároveň sci-fi a nebo...? Kdo ví, co je možné a co nemožné?
ZASVĚCENÍ - ELISABETH HAICH - otázky, které mě zajímaly už od dětství, věci, o kterých jsem si myslela, že jsou tak, jak jsou...Najednou jsem viděla vše logicky vysvětlené, sepsané, seřazené. Tato kniha mě oslovila úplně do hloubky duše.
Královské tajemství - (Lenka Cyprisová) - čtivá, trošku sci-fi knížka o současnosti, která přechází do minulosti v období vlády Karla IV.
Karla v pasti- (Beáta Matyášková) - jak málo stačí k tomu, aby se pohledná a chytrá vysokoškolačka stala závislou na alkoholu. Jak je křehká lidská duše a jak snadno člověk podlehne zdánlivé úlevě...
Anna krví oděná - (Kendare Blake) - trochu horror, trochu sci-fi, trochu zamilované, oddychová četba na prázdniny
Dědictví minulosti - (Barbara Erskinová) - moje oblíbená autorka, nádherná fantazie o setkání Ježíše Krista s druidskou kněžkou, které se prolíná se součsností
Cukr a sůl - (Táňa Keleová-Vasilková) - o ambicích, přáních a životě současné moderní ženy
Údolí slz - (Kevin O´Brien) - masový vrah, který žije v kněžském semináři a zabíjí své oběti po způsobu křesťanských mučedníků
Obnažená - (Silvia Day) - Můj názor: Nikdy více, ač obálka prezentuje mozinárodní bestseller. První série mi úplně stačila. Napodobenina "Odstínů šedi", naprosto bezdějová. I když věřím, že své čtenářky si tato knížka najde
Duhová ulice - (Lisa Kleypas) - "červená knihovna", ale napsaná tak, že potěší milovnice pohádek, dětí a "zázraků"
Zahrada starých tajemství - (Aliena de Longhe) - co přinutí matku odložit své dítě? Co může takové dítě znamenat pro osamělou ženu, která se vzdala lásky? A co se stane, když se biologická maka rozhodne dítě najít?
Reinkarnovaný - kameny minulých životů - (M.J. Roseová) - téma, které mě nepřestává fascinovat. Bylo něco před...? Bude něco po...? Příběh ze starého Říma, který se přenesl do současnosti
Krásné lži - (Lisa Ungerová) - stává se, že se dobrá věc vymkne z ruky a najednou je z ní téměř zrůdnost. Jenomže lavina se už nedá zastavit. Jaké to je, když člověk zjistí, že vlastně není ten, kerým se po 30 let cítil být? Nejhorší ze všeho je bezmoc, neboť ani odhalení nikomu a ničemu nepomůže.
Oněgin byl Rusák - (Irena Dousková) - jak to chodilo ještě v nedávné minulosti. Věci, které moje generace zažívala na vlastní kůži...Nedokázala jsem se však ubránit dojmu, že v Praze to lidé (nebo určité vrstvy lidí) prožívali jinak.
Temné kouty - (Gillian Flynnová) - člověk čte jedním dechem a neustále si pokládá otázku "Proč?". Co všechno dožene lidi tam,kde vlastně vůbec nechtějí být. Snadnedostatek pozornosti od těch, na kterým jim nejvíc záleží... Snad...
Ztracená - (Joy Fieldingová) - neuvěřitelné sobectví ctižádostivé dcery se prolíná s nesmírnou láskou matky. A ukazuje se, že rodina je skutečně jedna z nejcennějších hodnot v životě člověka.
Román pro ženy - (Michal Viewegh) - ideální muž prostě neexistuje, ale to už snad všechny víme :-). (Včera se mi zase nepodařilo vidět ten film až do konce :-) ).
Lásky svobodných a nevěry ženatých - (Inna Rottová) - směs povídek, které pobaví, rozesmutní, rozesmějí a někdy i překvapí svým rozuzlením
Než jsem tě poznala - (Jojo Moyesová) - zdánlivé klišé, láska mezi "chudou" a zdravou ženou a nenávratně postiženým "bohatým" mužem. A věci zdaleka nejsou tak jednoduché, jak je můžeme číst v "červené knihovně". (Nad touhle knížkou jsem brečela ve vlaku do Bruntálu...)
Dům ozvěn - (Barbara Erskinová) - starý dům, postavený na římských základech, jeho dávná i pradávná minulost, jeho přízraky, které přetrvávají do současnosti...(četla jsem jedním dechem)
Zmizelá - Gillian Flynnová - do poslední chvíle nevíte, kdo je pachatel a kdo oběť, dokonalý psycholigický román o tom, co všechno může přinést manželství
Brněnské nevěstky - Naďa Horáková - fiktivní příběh z reálnými základy z doby, kdy v Brno podléhalo markraběti Janu Jindřichovi Lucemburskému a jeho ženě Markétě Opavské, která se zasloužila o "Status brněnských nevěstek".
Druhá - (Táňa Keleová - Vasilková) - jak se žije milence a manželce jednoho muže v případě, že je muž podvádí obě...
Poslední dopis od tvé lásky - (Jojo Moyesová) - "láska" nalezená v archívu, 40 let staré dopisy, zamilovaná redaktorka, to všechno tvoří knížku,u které skoro až do poslední chvíle nevíte, jak vlastně dopadne...
Panenka - (Joy Fieldingová) - kam až se dá utéct před lhostejnostní vlastní matky. Proč vlastně všechno bylo tak, jak bylo? Rozuzlení je nečekané a spousta otázek zodpovězená.
Panoptikum české - Irena Obermannová (pokračování nebo vlastně vysvětlení toho, co se stalo, když vyšla její Tajná kniha (o vztahu s někdejším ex prezidentem). Irena patří mezi moje oblíbené spisovatelky a často mám pocit, že jsou věci,které prožívám stejně. Tajnou knihu jsem si vybrala k Vánocům, dostala jsem za úkol si nějakou vybrat a sáhla jsem po téhle. Dostala jsem ji od svého nejlepšího přítele.... Když jsem se s ním rozloučila na nádraží, seděla jsem v autobuse směr Nerátky a v tom se v rádiu u řidiče ozvalo, že zemřel V. Havel. Knihu jsem přečetla ještě týž den a v duchu jsem byla s paní Irenou. Jak jí asi muselo být... (Věco se nedějí náhodou,o tom jsem přesvědčená...)
Neděle jako stvořená pro vraždu - Zdena Frybová (tragikomická psychologická kniha o lidech, zvířatech a jejich vzájemných vztazích. Především však o vtazích mezilidských.)
Lži otců - Tom Egeland- (historie je mnohdy jiná, než jak se navenek zdá. Po delším pátrání to se slavnými předky až tak slavně nevypadá. Kniha o slavných otcích, kteří vlastně slavní nebyli a jejich synové se jim chtěli za každou cenu vyrovnat. Tajemství jedné rodiny).
Král z Luxoru - Philipp Vandenberg - ( román o objeviteli Tutanchamónovy hrobky)
Netopýr
Spasitel
Nemesis
Pentagram
Levhart - Jo Nesbo (velmi dobře napsané severské detektivky, všechno souvisí se vším...)
Levhartice - Iva Pekárková - (žena středního věku (v naší kultuře už pro muže téměř neviditelná) se po tragickém rozpadu rodiny rozjede do Anglie a tam se snaží léčit netradičně svou duši. Sexem s muži jiného etnika. Některé použité slovní obraty jsem těžce překousávala, ale ve finále je tahle kniha mnohem lepší a hlavně dějovější, než tolikrát propagované "Odstíny šedi")
Neklidná duše Evy z Rožumberka - Jiří Hanibal - (o mužích tohoto rodu toho bylo napsáno mnoho, ale všechny ženy nebyly, ani ve středověku, poslušné, šedé myšky.Kniha o touze po něčem, co svět tenkrát ženám upíral)
Pavučiny touhy - Iva Tajovská - (prolínají se zde příběhy tří žen, jejich osudy a to, jakým způsobem reagují na to,co jim život přináší. Člověk se doslova vžívá do děje, protože cítí,že tohle už se mu někdy stalo...)
Rytířská píseň - Sharon Kay Penmanová - (historický román ze 13.století, který vypráví o osudech Simona de Monfort, hraběte z Leitcesteru a Llewelynu Fawrovi z Walesu. Velice barvitě a poutavě napsaná kniha)
Manželky, milenky, zoufalky - Lenka Lancová - (co všechno se může přihodit ženám ve středním věku a jak to všechno může a nemusí dopadnout...)
Brusinky - Bára Nesvatbová - (klasické fejetonky oblíbené a zatracované feministky)
Snědla dětem sladkosti - Martina Formanová - (obyčejné dny a obyčejné postřehy ženy slavného muže)
Ulička hanby - Vladimír Vondruška - (Jiří Adam z Dobronína vyšetřuje další středověkou vraždu, tentokrát v prostředí hampejzu. Zločin se však týká nejvyšších představitelů tehdejší společnosti)
Vášnivá a nespoutaná - Cecelia Hollandová- (osudy středověké panovnice Eleonory Akvitánské se proplétají s osudy její mladší sestry Petronily a dalších tehdejších historicky doležených postav. Opět žena, která daleko předběhla svou dobu a dokázala vládnout mnohem uvážlivěji než někteří muži).
Příběhy modelek - Iva Frühlingová - (po přečtení téhle knížky opravdu nevím, zda bych chtěla, aby moje dcera byla modelkou...)
Cesta k mým matkám - Edith Holá- (podle skutečného příběhu o hledání biologické matky a také o hledání cesty k matce adoptivní, velice emotivní příběh, který nutí k zamyšlení) : "Ruším dluh mámy vůči mně. Už mi nic nedluží. Všechno jsem si sama našla. Všechno jsem si dopřála a dopřávám. Není nic, co by mi dlužila. Jsem svobodná, jsem volná. A za to jsem jí vděčná"
Šíleně smutné povídky- Tereza Boučková - (příběhy, které se mohou stát komukoliv z nás, pohledy do lidských duší)
Má čtvrtá žena Alžběta - Vladimír Přibský - (kniha je psána obyčejným jazykem a jsou v ní zachyceny okamžiky, které byžádný kronikář ani historik nepoužil. Úplně jiný pohled na čtvrtou ženu Karla IV.)
Legendy o vášni - Jim Harrison - ( tři silné příběhy o netypických mužích, kteří se začnou vymykat pravdidlům společnosti. Ve všech hraje velikou roli láska. Kniha je velmi poutavě napsaná)
Střepy z královské číše - Jiří Hanibal - (opět mé oblíbené historické téma, tentokrát král, na kterého přetrvává rozporuplný názor JAN LUCEMBURSKÝ)
Dopisy Kafkovi - Irena Obermannová- (kniha psaná zvláštním stylem, kniha o ženě, která předběhla svou dobu,o ženě,která byla "jiná", což žádná doba neodpouští. Kniha o MILENĚ JESENSKÉ)
Markéta Přemyslovna - Melita Denková - ( Tato knížka připomíná pohádku o nejmladší a malinko odstrčené princezně, která nakonec našla své štěstí.Ve skutečnosti Markéta, nejmladší dcera Václava II. a Guty Habsburské, odešla velmi mladičká do Slezska za svým manželem a při porodu syna zemřela. Podle historických pramenů je pochována na Zbraslavi)
Srdceboly- Simona Monyová -(možná právě v této knize popsala našťastná spisovatelka částečně svůj život, život úspěšné ženy,která však nevěří sama sobě a ze všech sil se snaží zasloužit si lásku. Ke svému manželskému reparátu si vybere o deset let mladšího atraktivního vdovce, který zoufale žárlí na její úspěchy. A kolotoč lásky, nenávisti, proher a pomsty se roztáčí. "JEN MÁLOCO JE HORŠÍ, NEŽ KDYŽ SE Z MILOVANÉHO ČLOVĚKA STANE CIZINEC, O KTERÉHO JE TŘEBA USILOVAT")
Romance na tři doby- Milena Holcová (na konci knížky jsem plakala, starší žena nad padesát a o polovinu mladší chlapec, fotograf a mezi nimi láska, úplně občejná láska. To, co bych chtěla, aby mě potkalo...Pravda, chlapec nakonec svou lásku vyměnil za stáž v Paříži (vložil se do toho manžel podnikatel), ale ta láska tam byla, krásná, bláznivá a hlavně, vzájemná...)
Žítkovské bohyně - Kateřina Tučková - (tahle knížka mě skutečně zaujala, přečetla jsem ji jedním dechem, těžko ji nějak líčit, musí se prostě přečíst)
Kletba markomanské královny - Naďa Horáková - (dost dobrá detektivka s historickým pozadím)
Trůn slunečního boha - Patricia.Ó Neill (když se na tradičním místě mužského vladaře octne žena. O tom,co dokázala faraonka Hatšepsut. A že to neměla vůbec lehké)
Děvčátko- Dorothy Koomson (i nejlepší přítekyně může zradit, připravit člověka o snoubence, těžce onemocnět a přes všechna nedorozumění svěřit svou dceru do péče zrazené kamarádky. A ještě o křehkém sebevědomí, mezilidských vztazích a přátelství, které trvá až za hrob. Četla jsem se zatajeným dechem a slzami v očích, ač se nejedná o žádnou velkou literaturu)
Další báječný rok - Michal Viewegh (i spisovatelé jsou jenom lidé a trápí je podobné věci jako nás, obyčejné smrtelníky :-) ).
Tajný deník královny Kunhuty- Anna Březinová (oblíbený historický námět, zpracovaný netradičním způsobem, přesto dávám přednost Ludmile Vaňkové)
Ve stínu sestry - Jane Falkon (podobný příběh zná spousta z nás :-) )
Po čem ženy touží - Fay Weldonová (po štíhlé postavě, po mládí, po nové kabelce...a nejvíc určitě po lásce)
Král básník Václav II - Vlastimil Vondruška (poslední díl Přemyslovské epopeje, moje nejoblíbenější historické téma)
Inferno - Dan Brown (těžko, velmi těžko se rozhoduje, na kterou stranu se přiklonit, hodně zajímavé a aktuální )